Účetní firma

9. 5. 2022

JAK VYBRAT SPRÁVNOU ÚČETNÍ FIRMU?

Každá úspěšná firma a podnikatel potřebuje pravidelně získávat kompletní zprávu o finanční situaci, peněžní prostředky, stavu a pohybu hospodářských prostředků své firmy za určité časové období. Bez těchto důležitých informací může jen těžko nastavit procesy tak, aby bylo jeho podnikání efektivní a ziskové. Ne každý je však znalcem účetnictví, daní a příslušné legislativy. A právě proto je tu účetní firma, které můžete svěřit vedení účetnictví a veškerou přidruženou administrativu. Jak vybrat tu pravou?

SPRÁVNÁ ÚČETNÍ FIRMA BY MĚLA MÍT NÁSLEDUJÍCÍ VLASTNOSTI:

✅ Vysoká odbornost – účetnictví je velice proměnlivý obor. Legislativa prochází často mnoha změnami, které nemusí být na první pohled výrazné. Stačí však trocha nepozornosti a chyba je na světě. Účetní firma zaměstnává profesionály ve svém oboru, kteří mají hluboké znalosti a absolvují pravidelně různá školení. Prakticky neustále musí být ve střehu, pro případ že by se něco změnilo.

✅ Zkušenosti z praxe – žádný učený z nebe nespadl, ale pravděpodobně nechcete, aby se na vás účetní firma učila základy řemesla, že? Vybírejte tedy takovou, která má nejen dostatečné odborné znalosti, ale také předchozí zkušenosti z praxe. Můžete se zeptat, o kolik dalších klientů se stará, jaká je jejich velikost – zda se jedná o jednotlivce nebo velké společnosti nebo jestli se specializuje na konkrétní obory podnikání apod.

✅ Připravenost – právě na základě zkušeností z praxe se poté ukazuje, zda je účetní firma připravena také na ne zcela standardní situace. Chcete jen zpracovat daně a účty, nebo hledáte i někoho, kdo vám může poradit ve chvíli, když vaše začne expandovat? Je dobré mít po boku silného partnera, který je připravený s vámi růst a zodpovědně vám poradí, jak v té, které situaci správně postupovat.

✅ Flexibilita a individuální přístup – každé podnikání je jiné, stejně jako každému vyhovuje jiný způsob komunikace. Účetní firma by měla reflektovat přání klienta a pokusit se maximálně přizpůsobit. Ty moderní proto kromě emailu standardně komunikují se svými zákazníky např. přes aplikaci WhatsApp a jsou tak po ruce kdykoliv potřebujete. Abychom udrželi vaše data v perfektním bezpečí, používáme také nejmodernější cloud úložiště Transparentní komunikace, zodpovídání záludných dotazů a pečlivý přístup ke svěřeným úkolům pak pomáhá budovat důvěryhodný vztah a pocit, že je o vaše data dobře postaráno.

✅ Loajalita a zodpovědnost – účetní  firma není odloučené pracoviště finančního úřadu, ale partner, který by měl být na vaší straně. Chcete znát řešení problémů. Rozhodně nic nezákonného, ale potřebujete přicházet s kreativními nápady, chcete rozumné zvážení rizika a posouzení výhod a nevýhod řešení. Seriózní firma, která nabízí daňové a účetní služby má také zpravidla profesní pojistku, která vás chrání v případě, že udělá chybu. Samozřejmostí je mlčenlivost, pečlivost a dodržování dohodnutých termínů.

VLASTNÍ ÚČETNÍ NEBO ÚČETNÍ FIRMA?

Pokud se rozhodnete předat starost o účetní agendu do rukou profesionálů, můžete zvolit v podstatě dvě cesty. Tou první je zaměstnat ve své firmě vlastní účetní. Kromě nákladů na její mzdu musíte ale vzít v úvahu také pořízení počítače, účetního softwaru a dalšího technického vybavení, proplácení pravidelných školení a odborné literatury nebo kompletní zařízení jejího pracovního místa. A čeká vás také administrativa spojená se zaměstnáváním pracovníků a starosti s jejich dovolenou, nemocenskou či fluktuací. Sehnat kvalitní a zodpovědnou účetní navíc není vůbec snadné.

Zejména menším a středním firmám se proto většinou vyplatí účetnictví delegovat na externí účetní firmu, kde pracují kvalifikovaní odborníci. Ti se neustále vzdělávají a díky svým dlouholetým zkušenostem jsou experty ve svém oboru. Protože mají přehled o veškeré platné legislativě a perfektně se orientují v aktuálních změnách a trendech, bez váhání vám poradí i ve složitých situacích.

V ČEM VÁM POMŮŽE NAŠE SPOLEČNOST?

Hlavní výhodou je bezesporu velká úspora času, energie a taky minimalizace rizik. Účetní firma se postará o kompletní agendu a vy budete mít jistotu, že splníte všechny předpisy a zákonem stanovené termíny. Takže se můžete naplno věnovat řízení své firmy a v noci klidně spát. Naše účetní firma vám pomůže a zajistí pro vás:

➡️ vedení hlavní účetní knihy, vedení banky, skladové evidence a evidence majetku

➡️ zpracování účetních dokladů, jejich elektronizace a archivace

➡️ tvorbu účetních sestav a statistických výkazů

➡️ přípravu kontrolního hlášení

➡️ zpracování roční účetní závěrky

➡️ zpracování mezd zaměstnanců

➡️ tvorba výkazu sociálního a zdravotního pojištění

➡️ vedení mzdových listů a evidenčních listů důchodového pojištění

➡️ roční vyúčtování daní zaměstnanců

➡️ podporu při přípravě pracovně-právní dokumentace

➡️ podporu při nastavování zaměstnaneckých benefitů a tvorbě odměňovacích schémat

Přejít nahoru