Daňový poradce

16. 5. 2022

Daňový poradce je specialista, který působí převážně v oblasti daní a účetnictví, jako odborník poskytující komplexní servis. Jeho hlavní rolí je zastupování klienta, poradenství, ekonomické a daňové plánování, zpracování účetnictví, kontrolní činnosti apod. Každý, kdo chce pracovat jako daňový poradce, musí být absolventem vysokoškolského studia, splnit podmínky zákona o daňovém poradenství a složit velmi náročnou kvalifikační zkoušku. Ta se skládá z ověření hluboké znalosti českých daňových předpisů a praktických úloh z oblasti daňového práva a úspěšně ji složí pouze 20–30 % uchazečů. Poté je poradce zapsán do Komory daňových poradců České republiky. Tam se aktuálně nachází 5069 poradců a 1261 společností.

Přes sliby ministerstva financí je zjednodušení daní zatím bohužel v nedohlednu a složitá administrativa se pro podnikatele i firmy stává noční můrou. Aby ne. Současný právní řád se velmi rychle mění a výjimek je v daňové legislativě tolik, že je skoro ani nelze spočítat. Nový daňový balíček např. obsahuje neuvěřitelných 370 bodů změn. Běžný živnostník je nemá šanci zaznamenat, natož je všechny pečlivě nastudovat a aplikovat v praxi. Daňový poradce proto může ušetřit nejen spoustu času a nervů, ale především minimalizovat riziko omylů, kterých se mohou podnikatelé ve své daňové agendě dopustit. Daňový poradce totiž musí být ze zákona pojištěný na riziko způsobení škody. Dojde-li k pochybení, je poradce povinen spolupracovat při zjednání nápravy, a pokud sankce vznikla jeho zaviněním, nakonec ji i uhradit.

DAŇOVÝ PORADCE VERSUS ÚČETNÍ

Obě uvedené profese mají rozdílnou specializaci a je dobré vědět, na koho a s čím se můžete obrátit. Jít např. pro zpracování daňového přiznání za účetním, je jako navštívit praktického lékaře a chtít po něm, aby vám vyoperoval slepé střevo. S výsledkem byste pravděpodobně nebyli spokojení, proto vám vysvětlíme základní rozdíly mezi daňovým poradcem a účetním a objasníme vám jejich kompetence:

Účetní je zodpovědný za vedení účetnictví a všechny související operace, do kterých patří i zpracování podkladů k daňovému přiznání. Ne však už jeho samotná tvorba, na takovou činnost totiž nemá příslušné oprávnění!

✅ specialista na vedení účetnictví

✅ pro samostatný výkon profese potřebuje 3–5 let praxe, v závislosti na předchozím dosaženém vzdělání

❗ nemusí mít povinně pojištění odpovědnosti za škody

❗ nemá oprávnění pro zpracování daňového přiznání

Daňový poradce je naopak způsobilý k tomu, aby vám zpracoval daňové přiznání, kontrolní hlášení a vše, co se týká daní. A má to ještě jednu nespornou výhodu. Pokud využijete jeho služeb, termín podání daňového přiznání a také zaplacení daně se vám z konce března posune až na konec června.

✅ odborník na daňovou problematiku

✅ musí složit přísné zkoušky a být zapsán do Komory daňových poradců

✅ má ze zákona povinné pojištění odpovědnosti za škody

✅ je vázaný mlčenlivostí

✅ může zpracovat i účetnictví

Ideální je mít po ruce oba, tedy jak poradce, tak účetního a jejich služby vzájemně kombinovat podle toho, co zrovna potřebujete vyřešit. V našem odborném týmu najdete specialisty na účetnictví i daňovou problematiku na jednom místě, což vám ušetří čas i peníze. Neváhejte nás kontaktovat, rádi se vám postaráme o kompletní agendu.

DAŇOVÝ PORADCE JE PROFESIONÁL VE SVÉM OBORU

Daňový poradce za své klienty přebírá veškeré administrativní starosti spojené s daňovým přiznáním. Nestará se jen o daňová tvrzení a hlášení, ale zastupuje klienta také při komunikaci s finančním úřadem a v případě potíží také u správního soudu. Dále dělá přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. A samozřejmě je také kdykoliv k dispozici pro konzultace a zodpovídání dotazů.

Spolehlivý a zodpovědný daňový poradce se hlásí k tzv. Etickému kodexu, jehož cílem je zajistit vysoký profesní i morální standard v oblasti daňového poradenství. Zavazuje se k mlčenlivosti, korektnosti a diskrétnosti. Můžete si tak být jistí, že se vám dostane profesionálního servisu a velmi svědomitého a pečlivého přístupu ke svěřeným úkolům. Daňový poradce se musí také neustále vzdělávat, aby byl schopen pružně reagovat na veškeré legislativní změny a úpravy. To je zárukou, že má ve svém oboru perfektní přehled a dokáže vám dobře poradit a vyřešit případný problém. Vy se tak můžete plně soustředit na své podnikání a volný čas věnovat rodině nebo koníčkům.

Naše společnost se zabývá:

  • zpracováním přímých a nepřímých daní
  • sestavením daňového přiznání a kontrolního hlášení DPH
  • daňovou optimalizací
  • zabezpečením registrace daně u příslušného finančního úřadu
  • zastupováním klienta při jednání na finančním úřadu
  • podporou klienta při finančních a jiných kontrolách
  • auditem atd.
Přejít nahoru